Autoři

O autorech

Petr Skřehot (*1979)
(pitris.oil(at)seznam.cz)

Své mládí prožil v malebném Slezském městečku Odrách, dnes žije v Praze. Absolvoval studium na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze, obor jaderná chemie. Meteorologií se zabývá od roku 1994, kdy započal se svými amatérskými měřeními i sběrem a pořizováním fotografií oblaků. V letech 1999 až 2002 byl absolutistickým šéfem meteorologické skupiny na astronomické expedici v Úpici. Zde vedl Základní kurs meteorologie a díky svým pokrokovým myšlenkám jej přeměnil v moderní školu amatérské meteorologie. Díky tlakům zevnitř byl však donucen z této pozice odejít a byl penzionován. Na poli meteorologie dnes působí jako předseda Meteorologické operativní rady (M.O.R.), v rámci níž se věnuje neškodné publikační a přednáškové činnosti. Nosí klobouky, kouří doutníky a pije koňak. Má zakázáno vycestovat do zahraničí.

Hana Kučáková (*1981)
(hana.kucakova(at)seznam.cz)

Pocházím z Vítkova na Opavsku. Nyní studuji teoretickou fyziku - jako navazující studium po bakalářské astrofyzice na Slezské univerzitě v Opavě. Ráda fotografuji jedinečné úkazy na obloze, tím myslím oblaka různých tvarů, halové jevy, soumrakové jevy apod. Do mých zájmů patří také astronomie, i když na pozorování noční oblohy dalekohledem teď kvůli studiu už moc času nemám, což je škoda. Tak alespoň působím jako demonstrátor - spolupracovník na HaP J. Palisy v Ostravě. Ale když už se čas na pozorování přece jenom najde (a počasí dá), baví mne snímat deep-sky objekty a proměnné hvězdy CCD kamerou na již zmíněné hvězdárně. Co se týče dalších koníčků, ráda poslouchám dobrou a kvalitní hudbu, nejvíce asi Beatles (hlavně Johna Lennona), Pink Floyd, U2 a Julee Cruise.

Zuzana Kaňuchová

Martin Folta

Lukáš Král (*1979)

Pochází z Ostravy-Polanky, kde také vzniklo mnoho z jeho fotografií. V současnosti je postgraduálním studentem na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Když zrovna nesedí u počítače, věnuje se astronomii, meteorologii, fotografování, hudbě či četbě.

Katarína Kostárová
(capella(at)centrum.sk)

Byvam v Bardejove a studujem na Ekonomickej univerzite v Kosiciach (4. rocnik).
Rok narodenia 1981.
Zaluby: astronomia, dalej turistika, fotografovanie, parasutizmus, dobra hudba ...atd.

Jindřich Kobr (*1976)

Jindřich Kobr – lesní bobr (dle vlastních slov). Žije v krkonošském městečku Svobodě nad Úpou, kde jak praví, všechno fotí co se hodí. Záliby: foto, hudba, knihy. Jeho bytí je práce v lese neboť jako horal všechno snese.

Elián Goméz (*1982)

Narozen v Opavě odkud byl donucen z politických důvodů v roce 2000 odejít. Dnes přebývá v Praze, kde z protekce studuje na Přírodovědecké fakultě University Karlovy obor jaderná chemie. Je synem známého kubánského exilového spisovatele v brejlově písmu Josého Ernesta Gomeze. Zabývá se vším, čím se normální smrtelník obvykle nezaobírá – vývojem čistých jaderných zbraní, jež nemají negativní vliv na životní prostředí, či využití neřízené štěpné řetězové reakce pro blaho lidstva. Obvykle se s nikým neshodne, pije ve velkém a ruší noční klid. Je skutečným fantomem a ztroskotancem s úsměvem hodným komparsisty z předlistopadového Studia kamarád.

Patrik Trnčák (*1981)

Žije v Holešově, kde úspěšně vystudoval střední podnikatelskou školu a kde se v současnosti věnuje plně pozorování halových jevů, fotografování oblohy (hlavně oblak a optických jevů) a věnuje se též astronomickým pozorování (hlavně planety a Měsíc). Je ústřední postavou projektu HOP (Halos observe project), který má za cíl soustřeďovat a vyhodnocovat všechna dostupná pozorování halových jevů od registrovaných členů i široké veřejnosti. Je autorem obsáhlé monografie "Halové jevy" a mnoha článků na toto téma, které pravidelně vycházejí na portále www.astronomie.cz. Má rád čerstvé rohlíky se sýrem a kapučíno. Nesnáší zataženou oblohu a vybyté baterie ve fotoaparátu.

Jiří Křivohlávek (*1976)

Narodil jsem se na jihu moravy a tam, v teplých lužních lesích, jsem vyrostl ve zvídavého a nadaného chlapce. Již od útlých let jsem se začal věnovat meteorologii (od srpna 1988 provádím denní záznamy rozličných meteorologických prvků), oslovila mě i astronomie, matematika, fyzika, jízda na kole, šachy, fotografování a v poslední době, době informačních technologií, i počítače, internet, digitální foto, střih a pořizování videozáznamů. Po absolvování různých stupňů českého školství a po jednoleté službě vlasti, jsem se usadil jako lektor na Přírodovědecké fakultě v Brně.

Robert Cimrman (*1975)

Neumí psát životopisy, a proto uvedeme pouze, že se narodil v Rokycanech, batolil se ve Svojkovicích a poté co se naučil chodit byl odsunut rodiči do Plzně, kde pobývá s menšími přestávkami dosud. Vzdělání má vysoké, ale dobře ho tají. S ďábelskou radostí se zůčastňuje různých diverzních a mystifikačních akcí, doutníku se nebrání a alkohol zkoumá čistě z hlediska profesionálního biomechanika.

Roman Maňák (*1981)

Narodil se v minulém tisíciletí, konkrétně roku 1981 a jeho současným bydlištěm jsou Ždánice. Vystudoval chemickou průmyslovku a poté tři roky bojoval s chemií na VŠ. Jeho největší zálibou je astronomie, obzvláště meziplanetární smetí, kterému se říká komety, a jimž vděčí právě za to, že v noci nespí a hledí na oblohu, protože ho k astronomii přivedly. Ale nahoru upírá svůj zrak nejen v noci, ale i ve dne, protože ho baví taky meteorologie, zejména pak halové jevy a bouřky.

Linda Fritschová (*1975)

Narodila se v Praze, kde také o 23 let později vystudovala geochemii životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1999 pracuje v poradenské firmě GEOMEDIA s.r.o., se zaměřením na systémy environmentálního řízení a průmyslovou ekologii. Od pořízení digitálního fotoaparátu fotografuje ve dne v noci a občas se nějaký ten obrázek vydaří.

Martin Vilášek (*1970)

Od dětství se zajímá o letectví a kosmonautiku. Během střední školy naplno propadl kouzlu hvězdné oblohy a postavil si svůj první zrcadlový dalekohled. Vystudoval obor "fyzika-základy techniky" na Ostravské univerzitě a začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu v Ostravě jako lektor. V současné době pracuje v oblasti předtiskové přípravy v nejmenované ostravské firmě. Jeho zájem o astronomii a dění kolem ní však neopadl, ba naopak. Na ostravské hvězdárně vede astronomický kurs pro začínající pozorovatele a zájemce o astronomii a je aktivním demonstrátorem i pozorovatelem. Doma na zahradě má malou hvězdárnu, ve které se schovává 35 cm reflektor. Rád poslouchá hudbu Pink Floyd, A-ha a Pet Shop Boys.

Petr Dvořák (*1966)
(http://www.flying.cz/index.php?key=dvorak)

Je leteckým a paraglidingovým instruktorem, majitelem firmy Flying a provozovatelem stejnojmenného portálu určeného pro všechny fandy do letectví a meteorologie. Jelikož je původním vzdělám meteorolog, zabývá se v souvislosti se svou současnou profesí především leteckou meteorologií, kterou rozvinul i prostřednictvím široké publikační činnosti.

Michal Kroužel (*1984)

Když jsem se narodil, psal se rok 1984. I když jsem Pražák jak poleno, odmalička tíhnu k přírodě, ale ta se mně ve škole jen vyhýbala. Vystudoval jsem jesličky, mateřskou, i zákládní školu. Následovala Smíchovská Střední Průmyslová Škola (obor výpočetní technika) a potom jeden rok ČVUT Fakulta Elektrotechnická. Teprve teď jsem si uvědomil, že lze přírodní vědy lépe poznat, když vystuduji některý z oborů Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Mezi mé zaliby patří kvalitní hudba, počítačová grafika, internet, cestování, fotografování (úplně všeho), moje dvě kočičí šelmičky a od podzimu 2004 také astronomie a na to navázala v lednu 2005 i meteorologie. Tak to sem já.

Web design, PHP coding, DB, etc ;-)

Dominik Ramík (*1984)
(email(at)dominic.webz.cz; http://dominic.webz.cz)

Studuje informatiku na Ostravské universitě. Webdesign dělá nejspíše proto, že tak může programovat a zároveň si hrát s barvičkami a odpočine si při tom od "normálního" programování. Mimo jedničky a nuly mu učarovala i hvězdná obloha, což se projevuje mimo jiné občasnými pozdními návraty domů z ostravské hvězdárny, kde je demonstrátorem a příležitostným pozorovatelem. Když zrovna nesedí u počítače nebo u dalekohledu, poslouchá dobrou klasickou hudbu, Mike Oldfielda, nebo relaxuje před svými avárii. Jako četbu všem vřele doporučuje Christiana Morgensterna, Stanislawa Lema, George Orwella nebo Čingize Ajtmatova.


Odkazujte na nás ze svých stránek!
Ikonka Atlasu oblaků:
atlas_icon


na začátek stránky

icon icon icon icon icon icon icon icon
.