Oblaky druhu Cirrocumulus jsou složeny skoro výhradně z ledových krystalků, avšak silně přechlazené vodní kapičky se v tomto oblaku také mohou vyskytnout, i když rychle přecházejí v ledové krystaly.
Cirrocumulus se většinou vyskytuje jako více méně rozsáhlé plochy, složené z velmi malých oblačných částí v podobě zrn nebo vln apod. Tyto části jsou často uspořádány do jednoho nebo dvou systémů vln. Zároveň mohou mít řasnaté okraje. V řídkých případech mohou mít v cirrocumulu více méně pravidelně rozložené malé okrouhlé mezery, mnohdy s řásnitými okraji, takže oblak má často vzhled připomínající síť nebo včelí plást.
Cirrocumulus se vyskytuje také v menších plochách v podobě čočky nebo mandle, často bývá velmi protáhlý, jeho obrysy jsou obvykle ostré.
Řidčeji se Cirrocumulus skládá z malých částí v podobě chomáčků, jejichž spodní strany jsou řásnité, nebo z částí podoby malých věžiček na společné horizontální základně.
Oblaky druhu Cirrocumulus jsou vždy dostatečně průsvitné, že lze dobře určit polohu Slunce nebo Měsíce.
U oblaků tohoto druhu lze někdy pozorovat korónu nebo irizaci.
Cirrocumulus může vzniknout na bezoblačné obloze. Může se také vyvinout z oblaků druhu Cirrus a Cirrostratus nebo zmenšením rozměrů částí, ze kterých se skládá plocha nebo vrstva altocumulu. Cirrocumulus tvaru čočky nebo mandlí vzniká obvykle orograficky vynuceným zvednutím vrstvy vlhkého vzduchu.
a) Cirrus a Cirrostratus
Cirrocumulus v podobě zaoblených chomáčků nebo v podobě velmi malých zaoblených věžiček nebo cimbuří na společné základně se může zaměnit s oblakem druhu Cirrus podobného vzhledu. Druh Cirrocumulus se vyznačuje tím, že jeho chomáčky nebo věžičky mají na rozdíl od druhu Cirrus zdánlivou velikost menší než 1° prostorového úhlu, jsou-li pozorovány pod úhlem větším než 30° nad obzorem. Plocha cirrocumulu se liší od druhů Cirrus nebo Cirrostratus tím, že je rozbrázděna a rozčleněna na velmi malé části. Některé části mohou sice mít vzezření vláknité, hedvábné nebo hladké (což je charakteristické pro cirrus a cirrostratus), ale vyskytují se vcelku jen ojediněle.
b) Altocumulus
Druh Cirrocumulus se liší od altocumulu tím, že jeho části jsou většinou velmi malé (podle definice je jejich zdánlivá velikost menší než 1° prostorového úhlu, pozorujeme-li pod úhlem větším než 30° nad obzorem) a že nemají vlastní stín.