Cirrus

Oblaky druhu Cirrus mají vzhled v podobě vzájemně oddělených obláčků v podobě bílých jemných vláken nebo bílých, popřípadě převážně bílých plošek nebo úzkých pruhů. Tyto oblaky mají vláknitý vzhled a hedvábný lesk, popřípadě obojí.

01 by Petr Skřehot @ 8,1kb
autor: Petr Skřehot

Fyzikální složení a vzhled

Oblaky druhu Cirrus jsou složeny z ledových krystalků. Cirrus může být v podobě tenkých vláken nebo nitek, které jsou buď přímočaré, nebo nepravidelně zakřivené a proplétají se.

Tato vlákna mají často podobu čar zakončených vzhůru směřujícími háčky nebo chomáčky, ale bez zaoblených vrcholků. Cirrus se také vyskytuje v menších ploškách, dosti hustých, takže se proti Slunci jeví šedavým.

V řidších případech se vyskytuje Cirrus v podobě malých zaoblených chomáčků, často s vlajícími vlečkami, nebo v podobě velmi malých zaoblených věžiček nebo malých kupolí na společné základně.

Někdy jsou oblaky Cirrus uspořádány v širokých rovnoběžných pruzích, které se na obzoru zdánlivě sbíhají.

Oblaky Cirrus, pokud jsou dosti vysoko nad obzorem, jsou vždy bílé, bělejší než kterékoli jiné oblaky v témž místě oblohy. Je-li Slunce u obzoru, jsou oblaky Cirrus bělavé, zatímco oblaky níže položené nabývají zbarvení žlutého až oranžového. Po západu Slunce mění Cirrus barvu od žluté k růžové, pak k červené a nakonec k šedé. Při východu Slunce probíhá změna zbarvení v obráceném sledu.

Cirrus poblíž obzoru má často žlutavé nebo oranžové zbarvení.

Na cirru se mohou vyskytovat halové jevy, ale vzhledem k malé rozloze těchto oblak se jeví jako neúplné.

Vznik

Oblaky Cirrus se často vyvíjejí z virgy cirrocumulů, altocumulů nebo z nejvyšších částí cumulonimbů. Může také vzniknout z cirrostratu nestejné tloušťky, jestliže se tenčí části vypaří. Cirrus v chomáčcích se zaoblenými vrcholky vzniká často na bezoblačné obloze.

Podobné oblaky

a) Cirrocumulus

Cirrus v podobě zaoblených chomáčků nebo v podobě malých zaoblených věžiček nebo cimbuří na společné základně může být zaměňován s oblakem druhu Cirrocumulus, který má vzhled podobný. Druh Cirrus se však vyznačuje tím, že jeho chomáčky nebo věžičky mají na rozdíl od cirrocumulu zdánlivou velikost větší než 1° prostorového úhlu, jsou-li více než 30° nad obzorem.

b) Cirrostratus

Oblaky druhu Cirrus se liší od cirrostratu svou nehomogenní strukturou nebo, vyskytují-li se v podobě chomáčků nebo pruhů, tím, že jejich horizontální rozsah je poměrně malý nebo šířka jejich souvislých částí je malá. Cirrus poblíže obzoru se vlivem perspektivy nesnadno odlišuje od cirrostratu.

c) Altocumulus

Cirrus v podobě zaoblených chomáčků nebo v podobě malých zaoblených věžiček nebo cimbuří na společné základně se liší od altocumulu podobného vzhledu tím, že jeho struktura je vláknitější a vzhled hedvábnější než u altocumulu.

d) Altostratus

Hustý Cirrus v podobě menších plošek se liší od ploch altostratu svým menším horizontálním rozsahem a svou bělostí.na začátek stránkyicon icon icon icon icon icon icon icon
.